Seura järjestää jäsenille tarkoitetun maastoammuntakurssin. Kurssilla käydään läpi maastoammunnan saloja mm. matkan arvioimisen, ylä- ja alamäen vaikutuksen arvioimisen ja ammunta-asentojen osalta sekä tutustutaan maastoammunnan perussääntöihin. Kurssiin kuuluu teoriaosuus tiistaina 21.5. Tuulimäessä kello 18 alkaen ja harjoituspäivä sunnuntaina 26.5. noin kello 12–17 seuran omalla radalla Ryssänniityllä (säävaraus).

Kurssi on maastoammunnan alkeiskurssi, mutta jousiammunnan alkeita siellä ei opasteta, joten niiden tulisi olla hallussa jo etukäteen. Osallistujilla tulee olla omat välineet. Ammuttavat matkat vaihtelevat, mutta olisi hyvä, jos osallistujat pystyisivät ampumaan vähintään 5–30 metrin matkoilta. Kurssi on jäsenille ilmainen. Ilmoittautumiset Jaakolle (jaakko@hood-espoo.fi). Mukaan mahtuu arviolta parikymmentä jäsentä.

Kurssin harjoituspäivään saavat osallistua mielihyvin myös seuran kokeneemmat maastojousiampujat.

Maastoradan sijainti löytyy harjoituspaikat-sivulta.