Seuran toiminnan jatkuvasti kehittyessä Hood hakee nyt lisää seuraohjaajia. Seurassa toimii tällä hetkellä seitsemän aktiivista seuraohjaajaa/valmentajaa sekä yksi liikunnanohjaaja jotka pyörittävät yhdessä noin kahtakymmentä viikkotuntia toimintaa. Yksittäiselle seuraohjaajalle tämä tarkoittaa yleensä noin kahta alkeisohjauskertaa kuukaudessa.

Seuraohjaajan tehtäviin kuuluu alkeisopastus alkeisammuntavuoroilla sekä kokemuksen mukaan erillisillä peruskursseilla ja jatkokursseilla ohjaajana toiminen, ohjaus on palkallista. Seura järjestää myös erilaisissa tapahtumissa jousiammuntaa joihin rekrytoidaan ohjaajat pääsääntöisesti seuraohjaajien keskuudesta.

Ohjaajaksi haluavan tulee olla:
– Seuran jäsen
– 15 vuotta täyttänyt
– Harrastanut jousiammuntaa vähintään yhden sisä- ja ulkokauden
– Halukas oppimaan uutta ja opettamaan muita

Seuraohjaajalla on mahdollisuus päästä seuran lähettämänä ohjaaja-/valmentajakoulutuksiin, esimerkiksi VOK-koulutusputkeen (Lisätietoja: http://www.sjal.fi/sjal/seuroille/koulutus/valmentajakoulutus/ sekä http://www.valmentajakoulutus.fi/ ) sekä muihin tarpeellisiin koulutuksiin.

Kiinnostuneet voivat olla yhteydessä Jaakkoon.